Rotirajuća ili rotacijska kosilica najčešće je korištena vrsta kosilice. Govorimo o motornoj kosilici koja ima jedan nož koji se velikom brzinom okreće na dnu kosilice i tako kosi travu. Svoju popularnost duguju činjenici da su vrlo snažne i mogu pokositi sve vrste površina, a cijena im je prihvatljiva. O rotacijskoj kosilici, kao i o svakoj drugoj kosilici treba voditi brigu i redovno ih održavati.
S obzirom na to da je košnja trave zahtjevan posao rotirajuća kosilica je vrsta alata na kojeg se uvijek možete osloniti jer može raditi neograničeno. Snaga ove kosilice osigurava dobro obavljen posao i kada je trava viša ili vlažnija.
Sadržaj:
Vrste rotirajućih kosilica
Ovisno o tome koji motor imaju, rotirajuće kosilice se dijele na benzinske, akumulatorske i električne kosilice. Odabir kosilice u potpunosti ovisi o travnjaku koji kosite pa prilikom kupovine obratite pozornost na to koliko jaku kosilicu trebate i koja od ponuđenih više odgovara vašim potrebama.
Rotirajuća kosilica na benzin može biti 4-taktna ili 2-taktna, a najpopularnije su kosilice jer bez problema svladavaju gotov sve vrste površina. Glavna karakteristika im je jaka snaga dobivena iz motora.
Benzinska kosilica trave
Većina benzinskih kosilica su samohodne kosilice koje imaju vlastiti pogon i nisu ovisne o bateriji ili izvoru struje. Ako ostanete bez goriva samo nadopunite rezervoar i moći ćete nastaviti kositi što ne bi bio slučaj kod nestanka struje ili pražnjenja baterije.
4-taktne
Među benzinskim kosilicama prevladavaju 4-taktne kosilice koje omogućuju košnju na ravnijim površinama, a njihov je maksimalni nagib otprilike 20%. Veći nagib od ovog onemogućuje rad kosilice i dovodi u opasnost osobu koja s njom rukuje. Rotirajuća kosilica je odlična za brzu i sigurnu košnju.
2-taktne
2-taktne benzinske kosilice nisu u širokoj potrošnji i namijenjene su za korištenje i na visokim nagibima, a mogu se pohvaliti i dobrim košenjem jako visoke trave, do 1 metra visine. One su u višem cjenovnom rangu upravo zbog svojih izvanrednih mogućnosti, ali su i bučnije i teže za košenje. Takve kosilice su namijenjene košnji do najviše 2000 m2.
Održavanje kosilica
Što se tiče održavanja kosilica i potrebnog servisa benzinske kosilice od sve tri vrste rotacijskih kosilica zahtijevaju najviše održavanja.
Rotirajuća kosilica koja se jednostavnije održava i bolja je za okoliš radi na struju i takve se nazivaju akumulatorske kosilice. One rade na akumulator (bateriju) pa su vrlo jednostavne za korištenje:
- lakše su i težinom
- ne emitiraju ispušne plinove
- nije vam potreban niti benzin niti ulje
- punjenje baterije je vrlo jednostavno
S druge strane, akumulatorske rotirajuće kosilice nemaju snagu kakvu imaju benzinske kosilice pa nisu namijenjene za jako visoku niti mokru travu jer nemaju dovoljno snage. One su i vremenski ograničene radom svoje baterije, a to je kod većine kosilica najviše sat vremena. Rotirajuće akumulatorske kosilice nešto su skuplje od benzinskih kosilica, a namijenjene su košnji površine do 1000 m2.
Zbog svih ovih karakteristika rotirajuća kosilica na akumulator je odličan odabir za svako kućanstvo. Rotirajuće električne kosilice su najmanje fleksibilne rotirajuće kosilice jer su ovisne o izvoru struje i kablu o kojem morate voditi brigu. One su:
- male
- lagane
- tiše
- vrlo se lako servisiraju
- namijenjene su za košnju malih površina, do 300 m2
Košnja trave – pravilna košnja za lijepi i gusti travnjak
Pravilna košnja trave osnovni je preduvjet lijepog i njegovanog travnjaka pa je bitno da imate dobre informacije o tome kako kositi, kada i koliko. Visina i učestalost košnje vrlo su važni faktori koji će vam omogućiti da stvorite vrlo atraktivan travnjak.
Kod košnje trave postoji nešto što se zove „pravilo jedne trećine“, a riječ je tome da za stvaranje gustog i bogatog travnjaka ne smijete kositi više od jedne trećine visine trave. Čak i ako vam je trava narasla jako visoka trebate pokositi samo gornju trećinu travki, a za nekoliko dana ponovno pokosite na uobičajeno postavljenoj visini kosilice.
Što se tiče toga koliko se treba raditi košnja trave, to ovisi o godišnjem dobu:
- u proljeće je potrebno kositi barem jednom tjedno jer trava brzo raste
- ako ima puno padalina slobodno pokosite i dva puta
- ljeti je potrebno isto kositi jednom tjedno, ali u večernjim satima jer košnja po vrućini isušuje travu
- jesen ima slični ritam košnje, kao i ljeto
Idealna visina košnje je oko 4 cm, a nakon košnje nemojte baciti pokošene vlati jer su vrijedno organsko gnojivo pa ih treba iskoristiti za malčiranje tj. jednostavno ih ostaviti da se raspadnu i nahrane travnjak.